Warto wiedzieć

Pośród tych, którzy mnie skrzywdzili

Czy warto przebaczać? – zastanawiają się autorzy najnowszego wydania „Głosu Ojca Pio” [89/5/2014] i czynią z niego temat numeru. Pytanie to bowiem powtarzane jest od momentu, kiedy padło z ust Piotra Apostoła, a odpowiedź na nie realnie wpływa na życie każdego człowieka, który doświadczył krzywdy ze strony innych, często bliskich ludzi.

 

Psycholog, Piotr Kwiatek OFMCap w wywiadzie zatytułowanym „Ja, Ty i Pan Bóg na ławie oskarżonych” podpowiada, że trzeba „wyjść z fazy złości, smutku, bezradności i dostrzec nowe perspektywy. Trzeba odnaleźć nowe znaczenie dotykającego nas cierpienia, które pozwoli otworzyć się na teraźniejszość i na przyszłość”. Temat numeru rozwija kolejny psycholog, ks. Marek Dziewiecki w artykule „Pośród tych, którzy mnie skrzywdzili”, prowadząc swoje rozważania w stronę pojednania, będącego konsekwencją przebaczenia. Pisze, że jest to skomplikowany proces duchowy, który nie ma nic wspólnego z pobłażliwością czy godzeniem się na krzywdę”. Obala tym samym wypaczone rozumienie biblijnej nauki o nadstawianiu drugiego policzka. Jako praktyczną pomoc w numerze zamieszczono modlitwę o przebaczenie ułożoną przez o. Roberta DeGrandissa SSJ, amerykańskiego kapłana-charyzmatyka zaangażowanego w posługę uzdrawiania, poszukiwaną i cenioną ze względu na jej niezwykłą moc i skuteczność.

Temat numeru zamyka świadectwo kobiety, której udaje się z sukcesem iść ścieżką przebaczenia. „Odmieniona ja” pokazuje, jak bardzo ważne jest odrzucenie destrukcyjnego poczucia winy i odbudowanie siły ducha.

W dziale poświęconym Ojcu Pio znajdziemy świadectwo o jego cudownym wstawiennictwie w intencji uzdrowienia z choroby nowotworowej, a także podsumowanie dziesięciolecia działalności działającego pod jego patronatem Dzieła Pomocy, które świadczy pomoc ludziom biednym i bezdomnym.

Ponadto w numerze przeczytamy m.in. relację z pracy misjonarza w jednym z krajów islamu oraz historię burzliwego życia Małgorzaty z Cortony zatytułowaną „Od kochanki do świętej”. 

Wybrane artykuły

• Ja, Ty i Pan Bóg na ławie oskarżonych
• Najtrudniej jest…