Warto wiedzieć

Kościół tak, bo Chrystus tak

Krzysztof Ziemiec, s. Anna Bałchan i Tadeusz Chudecki mówią w najnowszym wydaniu „Głosu Ojca Pio” [90/6/2014], dlaczego są w Kościele i jak widzą w nim swoje miejsce. Wypowiedzi ludzi od zawsze przekonanych do nauki Jezusa i głęboko żyjących nią na co dzień dopełnia świadectwo młodej kobiety, która pięć lat temu zapragnęła zbliżyć się do Pana Boga i przyjęła chrzest, wchodząc w ten sposób do wspólnoty Kościoła.

 

Nie wszyscy jednak postrzegają dzisiaj Kościół jako wspólnotę – pisze Sylwia Palka. Autorka stara się pokazać przyczyny, które spowodowały taki stan rzecz. Pozytywne zmiany w podejściu do wiary i jej rozwoju w życiu młodych ludzi zauważa Adam Maniura, katecheta: „Oto w tym roku stało się coś wspaniałego, świadectwo rówieśników sprawiło, że salka katechetyczna pełna jest uczniów odmawiających liturgię godzin. Doszło do tego, że zabrakło nam brewiarzy i młodzież korzysta ze specjalnych aplikacji w swoich telefonach. Bynajmniej nie jest to grupa wystraszonych i naznaczonych kompleksem niższości „katoszaraków”. Można tu spotkać młodzież radosną, twórczą, wykształconą, ambitną i świadomą swoich wad i zalet. To właśnie ich świadectwo powoduje, że przychodzą inni”.

Temat numeru domykają: wywiad z Elżbietą i Krzysztofem Zanussim o przedsięwzięciu przez nich budowy kościoła w Bochotnicy i trudnościach z tym związanych oraz reportaż o Małych Siostrach Jezusa, które chcąc w środowiskach oddalonych od Kościoła i pozbawionych zorganizowanego duszpasterstwa świadczyć o tym, że Pan Bóg o nikim nie zapomina, starają się żyć jak ci ludzie i tak samo jako oni pracować. Ponadto przeczytamy relację o tym, dlaczego Ziemia Święta nie rozpieszcza chrześcijan.

W dziale poświęconym Ojcu Pio znajdziemy wypowiedź zatytułowaną „Nie mam stygmatów”, napisaną przez młodego człowieka zafascynowanego jego postacią, a także fragment książki „Ojciec Pio – święty na przekór” poświęcony problemowi, jaki ze Stygmatykiem miał Kościół.

Ponadto w numerze przeczytamy m.in. sylwetkę św. Feliksa z Cantalice, okrzykniętego opiekunem brzemiennych kobiet i dzieci.

• Katolikiem być to nie grzech
• Poszukiwałam sensu, prawdy... Pana Boga

„Głos Ojca Pio” [90/6/2014]