Warto wiedzieć

Ogród św. Jana Nepomucena w Lisowicach

Dlaczego warto go zobaczyć? 

Znajdziesz tu zarówno coś dla oka jak i dla ducha. Poznasz wiele ciekawostek o św. Janie Nepomucenie. Przeczytasz cenne refleksje nad używaniem daru mowy. Zdobędziesz sposobność wyciszenia i skupienia w otoczeniu bogatej roślinności. Wstęp wolny!

Św. Jan Nepomucen niewątpliwie był postacią niezwykle popularną i czczoną o czym świadczy niezliczona ilość jego figurek, przydrożnych kaplic i malowideł.

Jakże popularny święty - Jan Nepomucen jest przede wszystkim patronem tajemnicy spowiedzi św. o czym mówi już jego aureola. Nie lada ciekawostką jest fakt, że tylko Jan Nepomucen w swej aureoli ma wpisane 5 gwiazd. Każda z nich odpowiada jednej literce łacińskiego słowa "TACUI" tzn. "MILCZAŁEM". Można więc powiedzieć, że zachowanie tajemnicy spowiedzi św. jest wręcz wpisane w aureolę!

Ale trzeba pójść krok dalej i mocno zaakcentować, że skoro ks. Nepomucen oddał życie aby nie zgrzeszyć słowem, to jest także patronem dobrego używania mowy! Dziś niezwykle często słyszymy o oczernianiu, niesłusznym oskarżaniu, obmawianiu, niszczeniu reputacji, fake newsach, hejcie.

Nikt jak św. Jan Nepomucen nie może być lepszym orędownikiem w tych, jakże krzywdzących i na długo raniących człowieka, wymiarach. On jest też patronem wszystkich ofiar zranionych mową!
Mając to na uwadze tamtejszy proboszcz zaaranżował przy kościele "ogród św. Jana Nepomucena". Ogród jest nową formą pobudzenia ludzkiej wrażliwości i bodźcem do refleksji nad odpowiedzialnym, pozytywnym wykorzystywaniem daru mowy.

Pomóc w tym mają znajdujące się w ogrodzie tabliczki z sentencjami np.:
"Kłamstwo jest matką przemocy.",
"Mądre używanie mowy jest przejawem miłości bliźniego i ma służyć budowaniu pokoju i wzajemnej miłości."
„Jeżeli obmawiasz lub siejesz plotki – jesteś na pozycji straconej, bo prawda zawsze zwycięży!”
„Istnieje tylko prawda. Kłamstwa się wymyśla!”
„Na ogół gorszy obmawia lepszego.”
„W mowie jest chwała i hańba człowieka, a od języka zależy co będzie!"
„Ostry język – lichy charakter”.
„Opanowanie języka jest lepsze niż post o chlebie i wodzie”.

W ogrodzie znajdują się ponadto:
- imitacja rzeki Wełtawy, mostu Karola i pokaźna dębowa rzeźba Św. Jana Nepomucena,
Uwagę przykuwają też kolorowe kamienie: czerwone - symbol męczeństwa i miłości, przeplatają się z błękitnymi - symbol nieba. Wyraża to prawdę, że miłość zawsze prowadzi do nieba. Naszym zadaniem jest nieść miłość na wszelkie sposoby: postawą, czynem, zaangażowaniem ale też poprostu słowem i być odpowiedzialnym za słowo. Oto główne, dość unikatowe przesłanie ogrodu: „będziesz miłował, nie hejtował”.

Ks. Rafał Wyleżoł - proboszcz