×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 20140117-monety-jp2 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Warto wiedzieć

Trzykilogramowa moneta z Janem Pawłem II w kształcie Polski

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 20140117-monety-jp2 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

W obecności Arcybiskupa Wacława Depo i podprzeora Jasnej Góry ojca Sebastiana Mateckiego, 17 stycznia 2014 roku Mennica Papieska i Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie zaprezentowały największą na świecie monetę z Papieżem Polakiem.

Moneta "Ioannes Paulus II maximus" jest pierwszą w historii światowej numizmatyki monetą w kształcie Polski. Zdobi ją 27 diamentów. Szlachetne kamienie symbolizują lata pontyfikatu Jana Pawła II. To niezwykłe arcydzieło numizmatyki wybito ze srebra najwyższej dostępnej próby 999,9 (standard „nieskazitelne srebro”). Srebrna moneta waży 100 uncji, a więc ponad 3 kilogramy. Moneta została zgłoszona do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa w historii numizmatyki moneta o nieregularnym kształcie.

Mennica Papieska przygotowała jedynie 99 sztuk tej wyjątkowej monety. Jedynie 55 z nich będzie dostępnych w Polsce, pozostałych 44 przeznaczonych jest dla kolekcjonerów z całego świata. Firma zaprezentowała monetę na 99 dni przed planowaną kanonizacją Papieża Polaka – liczba dni odpowiada więc nakładowi.

Aby wybić monetę prasa mennicza uderzała w nią 20 razy. Zazwyczaj monety wybija się jednym, czasami kilkoma uderzeniami prasy. Produkcja jednej monety Ioannes Paulus II maximus, łącznie ze zdobieniem diamentami, trwała prawie tydzień. Do wybicia tej monety została użyta prasa mennicza o nacisku 890 ton/cm2. Tym samym projekt ten był jednym największych wyzwań w historii produkcji menniczej na świecie – mówi Artur Sobolewski, Prezes Mennicy Papieskiej.

Firma ta powstała w 2013 roku z inicjatywy Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie czyli największego na świecie muzeum numizmatycznego poświęconemu Papieżowi Polakowi. W zbiorach częstochowskiej placówki znajduje się obecnie ponad 8 tys. eksponatów tematycznie związanych z Janem Pawłem II.

Mennica Papieska ma promować nasze muzeum, a środki z jej działalności mają wspierać naszą placówkę. I taki jest cel tej emisji. Mamy świadomość, że trzykilogramowa moneta z wizerunkiem Jana Pawła II może znaleźć się w zbiorach nielicznych kolekcjonerów. Aby spełnić oczekiwania większego grona kolekcjonerów przygotowaliśmy także inne kolekcje numizmatyczne z wizerunkiem Jana Pawła II, które wkrótce będą dostępne w Mennicy Papieskiej – mówi Krzysztof Witkowski, założyciel i fundator Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Będą to m.in. monety wykonane ze złota i srebra najwyższej próby 999,9 o wadze kilku i kilkunastu gram oraz sztabki z kruszców z wizerunkiem Papieża Polaka.

Ciekawostką jest to, że trzykilogramową monetą ze srebra z diamentami można zapłacić w sklepie. Ma ona bowiem nominał 100 dolarów nowozelandzkich, a więc jest środkiem płatniczym w Nowej Zelandii. Po obecnym kursie wymiany walut nominał monety odpowiada wartości ok. 250 złotych, chociaż samo srebro i diamenty użyte do wybicia monety są obecnie warte kilka tysięcy dolarów. W świecie numizmatyki liczy się jednak nie sam nominał, a przede wszystkim nakład oraz kunszt jej wykonania. Monety z Mennicy Papieskiej są wyjątkowo rzadkie – dla porównania w Polsce monety kolekcjonerskie wybijane są w nakładzie do kilkudziesięciu tysięcy sztuk.

{gallery}20140117-monety-jp2{/gallery}

INFORMACJE O EMISJI MONETY IOANNES PAULUS II MAXIMUS

Nominał – 100 NDZ
Nakład – 99 sztuk, z czego jedynie 55 dostępnych w Polsce
Materiał – „nieskazitelne srebro” próby 999,9
Zdobienie – 27 diamentów
Certyfikat – Certyfikat Autentyczności potwierdzony notarialnie
Waga – 100 uncji, czyli ponad 3 kg
Wymiary – 130x100mm średnicy, grubość monety 33mm
Producent – Mennica Papieska na zlecenie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie

AWERS: Na widnieje widok na Wawel (w tle mintmark Mennicy Papieskiej), niżej zaś na widok na Watykan od strony Tybru. Całość jest otoczona kunsztownym kwiatowym motywem powojnika - odmiana „Jan Paweł II”. W lewym górnym rogu głowa królowej z napisem "Elizabeth II", na dole "100 dollars", "2014" i "Niue Island".

REWERS: Wewnątrz medalionu profil Papieża Jana Pawła II, opierającego się o ferulę (pastorał papieski), obok herb Papieża, zaś na obrzeżu medalionu, oprócz kunsztownego zdobienia napis "Sanctus Ioannes Paulus II". Powyżej dewiza papieska "TotusTuus" czyli "Cały Twój" – słowa modlitwy skierowane do Matki Boskiej. W tle monety klasztor jasnogórski wraz z Matką Boską Jasnogórską z lewej strony i witrażem z Janem Pawłem II z prawej. U dołu podana próba Ag 999,9.

Do monety dołączony został Notarialny Certyfikat Autentyczności.

Źródło: Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie