Watykan

Na zachodnim brzegu Tybru, dokładnie naprzeciwko zabytkowego centrum Rzymu, leży Watykan, który w 1929 r. uzyskał status niezależnego państwa.

Od zachodu to maleńkie terytorium ogrodzone jest murem, od wschodu natomiast (od strony miasta) otwiera się dla mieszkańców i pielgrzymów przez Bazylikę św. Piotra i otoczony kolumnami plac. Uważa się, że tutaj właśnie, na starożytnym cmentarzu pochowano św. Piotra, i ten właśnie fakt zadecydował o wzniesieniu bazyliki ku czci pierwszego apostoła oraz ustanowieniu głównej siedziby władz Kościoła katolickiego. Po podpisaniu porozumienia z Mussolinim Watykan stał się niezależnym państwem i do dziś ma własną rozgłośnię radiową, gazetę, walutę i urząd pocztowy oraz służbę bezpieczeństwa - Gwardię Szwajcarską.

Tereny wokół państwa kościelnego, znane jako Borgo, są jednym z najbardziej kosmopolitycznych rejonów Rzymu, pełnym hoteli i restauracji, spieszących się turystów i pielgrzymów. Można tu znaleźć nocleg w jednym z hoteli średniej klasy, jednak jeżeli nie jest się pielgrzymem, lepiej poszukać go w centrum miasta i powracać stamtąd kilkakrotnie autobusem #64, gdyż jedna wizyta w Watykanie prawie nigdy nie wystarcza.